Kaciga i Salomon glavu čuvaju

Autor članka: Damir Tomić
Autor slike: Salomon
Nijedan komad opreme ne izaziva toliko podijeljenosti u skijanju kao kaciga. Neki će reći vruće
je ispod, neki se žale na smanjeno vidno polje, a neki pak da slabije čuju. Sve je to, na žalost ili na sreću, subjektivno. Povećanje brzine kod rekreativnog skijanja i sve većeg broja skijaša na stazama, uz brzi razvoj laganih materijala dovelo je do toga da sve više skijaša nosi kacigu.

Kaciga je zakonom propisana u većini zemalja EU za djecu i maloljetnike. Provjerite prije odlaska na skijanje pravila za regiju jer se pravila često mijenjaju/ postrožavaju.

Kako je sve počelo?

Skijanje je vrlo staro. Organizirana upotreba skija zabilježena je 1767. kad su Norveška i Švedska vojska radile trening svojih jedinica za lakše prelaženje terena pod snijegom. Rekreativno skijanje počelo je sredinom 19 stoljeća. Natjecateljsko alpsko skijanje zabilježilo je prvu utrku 1904. godine, a prva zimske Olimpijske igre održane su 1936.

Prva nesreća na ski utrkama zabilježena je 1938. u Garmischu. Nakon toga neki su počeli nositi biciklističke kacige kao mjeru zaštite pri padu, a neki i kožne. Tijekom drugog svjetsko rata razvojem stakloplastike za potrebe pilota krenula je era veće uporabe kaciga u skijanju. Reprezentacija SAD-a prvi je put nosila kacige 1958 godine, a nakon tragične nesreće 1960. godine na OI kaciga je postala obavezna u spustu.

U kasnom 20 stoljeću kacige postaju lakše, udobnije, prozračnije i samim tim ulaze u upotrebu u ostalim disciplinama alpskog skijanja, a kasnije i u rekreativno skijanje.

Moderne kacige

Moderne skijaške kacige su dizajnirane da pružaju maksimalnu zaštitu i udobnost skijašima. Napravljene su od laganih, ali izdržljivih materijala, poput polikarbonata i ABS plastike, koje apsorbiraju udarce. Unutrašnjost kacige obično je obložena podlogom koja se prilagođava obliku glave, a mnogi modeli imaju i otvore za ventilaciju. Neke kacige dolaze s integriranim vizirima, a sve ostale su kompatibilne sa ski naočalama. Većina rekreativnih kaciga dolazi s nekim sistemom prilagodbe veličine (npr. BOA način prilagođavanja veličine kacige uz pomoć kotačića i čeličnih žica).Postoje modeli prilagođeni upotrebi Bluetooth slušalica.

Kako odabrati kacigu?
  • Udobnost,
  • Veličina,
  • modeli,
  • FIS,
  • Prozračnost
  • Cijena

Kaciga mora savršeno pristajati vašoj glavi. Izmjerite opseg glave iznad obrva i usporedite ga s tablicom veličina proizvođača. Kada stavite kacigu, ona treba čvrsto prianjati, ali bez žuljanja. Kaciga ne smije kliziti ili se pomjerati kada tresete glavom. Ako nosite kacigu i naočale obavezno ponesite naočale da provjerite koliko pašu zajedno. Kad nosite kacigu, ili bilo koji komad opreme, važno je poštivati sve upute proizvođača. Obavezno svežite vezicu oko brade.

FIS homologirane kacige su full shell i prepoznat će te ih po tvrdim dijelovima oko ušiju.Pružaju maksimalnu zaštitu, no žrtvovana je mogućnost dobre ventilacije.

Half-shell kacige imaju mekane ili otvorene uši, pružajući više udobnosti i bolju ventilaciju pa se više koriste u rekreativnom skijanju. Ventilacija je jako važna pa pročitajte testove o modelu koji kupujete. Provjerite ispunjava li kaciga međunarodne sigurnosne standarde (CE EN 1077 ili ASTM F2040).

Kaciga i naočale ili vizir

Dosta česta dvojba pri kupovini ski kacige je kaciga plus naočale ili vizir. Vizir je, naravno, lakši za održavati, bolje pristaje uz dioptrijske naočale, ali trebao bi biti zamjenjiv ovisno o meteo uvjetima. Najbolji modeli dolaze s fotokromatskim vizirima i vizirima koji se mijenjaju uz pomoć magneta. Žrtvuje se, kod nekih modela, strujanje zraka pri velikim brzinama. Zasad svi natjecatelji nose kacigu i naočale.

Nove tehnologije u izradi ski kaciga

MIPS kacige koja koriste MIPS tehnologiju (Multi-directional Impact Protection System) za dodatnu sigurnost prilikom udaraca. Ova tehnologija osmišljena je kako bi smanjila rotacijske sile koje se mogu prenijeti na mozak tijekom određenih vrsta udaraca.

Korody je inovativni materijal koji se koristi u nekim kacigama za poboljšanje apsorpcije energije. Ovaj materijal sastoji se od tisuća malih cijevi koje se zbijaju prilikom udara, smanjujući pritisak na glavu i pružajući bolju zaštitu od tradicionalnih materijala poput EPS (ekspandirani polistiren).

In-Mold tehnologija uključuje fuziju vanjske ljuske kacige s unutarnjom podlogom u jednom koraku, čime se smanjuje težina kacige i povećava njezina čvrstoća. Ova tehnologija omogućava izradu lakših kaciga bez kompromitiranja sigurnosti.

Hybrid kacige kombiniraju različite tehnologije, poput ABS plastike i In-Mold konstrukcije, kako bi se postigla optimalna ravnoteža između težine, ventilacije i sigurnosti.

 

Ovaj članak je informativnog karaktera. Pisan je u najboljoj namjeri da približi važan komad opreme svima koji skijaju ili će tek skijati. Članak ne odražava ničiji stav osim autora.
Na Vama je da procijenite što je najbolje za Vas i članove Vaše obitelji, osim naravno u zemljama/regijama gdje je nošenje kacige obavezno.

PREPORUKA: Nosite kacigu na skijanju pri svakom spustu i sudjelovanju u skijaškim aktivnostima. Kaciga glavu čuva, a možda i život. Mi smo odabrali Salomon, a vi odaberite najbolje za sebe!

Općenito o ski OPREMI
Vrsta ski opreme
Namjena ski opreme
Level
Intermediate
Teren
All mountains
Izvrsna ventilacija Mogućnost reprodukcije In mold konstrukcija
Proizvođač opreme