Skijaško područje Ski Arlberg nalazi se 100 km zapadno od glavnog grada Tirola, Innsbrucka i obuhvaća nekoliko skijališta (St. Anton, Zürs, Lech, Warth, i nekoliko manjih), koja su povezana u jednu skijašku regiju Ski Arlberg. Cijelo područje ima preko 300km skijaških staza i proteže se od 1300mnv do preko 2800mnv. Ski Arlberg ima posebnu mikroklimu sa puno snijega i kad ostala skijališta u okolici imaju probleme sa snježnim pokrivačem.
Kako stići do St. Antona?
Od Innsbrucka do St. Antona vodi autocesta A12 na kojoj je ograničenje brzine 100km/h, s dosta kamera za nadzor brzine. U mjestu St. Jakob, ako idete iz smjera Innsbrucka, je prvo mjesto gdje se možete uključiti na skijalište. U podnožju je veliki parking, 100m od gondole Nasserin. Cjelodnevna karta za automobil košta 7 EUR. Cijena dnevne ski karte za odrasle je 56,5 EUR-a, a dječje 34 EUR.
Skijaške staze u Ski Arlbergu
Gondola Naserin vodi na vrh Gampen, a odatle šesterosedežnicom možete na vrh Kapall s koje vodi opasna crna staza znakovitog imena Kandahar. Inače Ski Arlberg, posebno St. Anton poznat je po tome da označavanje staza bojama ne možemo usporediti s ostalim skijalištima. Npr. ono što je ovdje plava staza na drugim skijalištima je crvena, a ono što je ovdje crvena na drugima je crna. Crne staze u ovom skijalištu su stvarno crne i na njima dobri skijaši stvarno mogu uživati.
S Gampena se lako može stići na vrh Galzig s kojeg se možete uputiti prema Zürsu i Lechu. Konfiguracija terena i samih staza je jako zahtjevna. Pogledom na kartu, a posebno prilikom skijanja odmah se primijeti da je ovo područje prije bilo podijeljeno na više manjih skijališta koja su novim gondolama povezana u jedno.
Na tim poveznicama su i staze koje su provučene kroz nevjerojatne predjele planina, pa su i staze zahtjevnije.
Na nekim mjestima moraju se povezati dvije gondole za redom da bi se prešlo iz jednog skijališta u drugo, a između Zürsa i Lecha nema ski poveznice nego se morate povesti busom. Naravno, ski karta vrijedi i za bus.
Ako moramo izdvojiti neku stazu, onda je to svakako „crvena“ staza br. 144 u Zürsu (konfiguracija, zahtjevnost, pogled), a pogled koji svakako treba doživjeti je onaj s vrha Valluga (2811 mnv).
Kada već izdvajamo posebnosti nepošteno bi bilo ne izdvojiti ogromnu gondolu Valluga 1 koja spaja 2 planine, vozi visoko iznad doline i sam pogled na nju izaziva strahopoštovanje. Gondola vozi tako visoko da se iz doline sajle skoro ne vide, pa izgleda da sama gondola lebdi. Na skijalištu prevladavaju Nijemci, Austrijanci, Švicarci i Talijani.
Ima dosta Engleza i Amerikanaca koji dolaze avionima u Innsbruck i organiziranim prijevozima (Shuttle bus) stižu direktno u hotele. Začuđujuće ali tamo Rusa skoro da i nema, za razliku od susjednog Ischgla koji su potpuno okupirali.
Cijene smještaja variraju jer je skijalište stvarno ogromno i moguće je naći smještaj u apartmanima u rubnim dijelovima relativno povoljno (ca 100 EUR/noć za dvije osobe), pa do najluksuznijih hotela s 5 zvjezdica. Skijalište je toliko veliko da nemate osjećaj gužve, i da ste na dosta staza (posebno crnih) uglavnom sami.
Napominjemo da su i St. Anton i Lech redoviti domaćini Svjetskog skijaškog kupa. Ski Arlberg jedno je od najpoželjnijih mjesta za off road skijanje i sve padine do kojih se na bilo koji način može doći prošarane su tragovima off-roadera. Na dijelu skijališta koje se zove Rendl je i vrhunski Snowpark.
Apres ski i gastronomija
Restorana na stazi ima svakakvih, od onih samoposlužnih i nešto jeftinijih do onih s poslugom i luksuznih. Cijene su dosta visoke, Gulaschsuppe ca 7 EUR, pivo točeno 0,5L i preko 6 EUR, bečki odrezak ca 15 EUR, steakovi preko 25 EUR. Čak smo pronašli jedan restoran u Zürsu u kojem nije bilo Germknödel.
Na početnim točkama gondola u dolinama i naseljima ima dosta Apres ski mjesta koji pozivaju šarenilom, natpisima, muzikom, atmosferom. Ponuda je vrhunska i skijaši uglavnom koriste priliku da se nakon cijelog dana skijanja „opuste“.